Zarejestruj się przy pierwszym zakupie - dostaniesz 5 % rabatu.

 

 

Promocje
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Półmat
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Półmat
1 799,00 zł 1 619,10 zł
szt.
 Rozkładany stół NIKO I - 120-160 cm - Loft Dąb Lancelot
Rozkładany stół NIKO I - 120-160 cm - Loft Dąb Lancelot
1 599,00 zł 1 439,00 zł
szt.
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Loft Dąb Lancelot
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Loft Dąb Lancelot
1 799,00 zł 1 619,00 zł
szt.
ROZKŁADANY STÓŁ OSKAR - 120-160 CM - Loft Dąb Lancelot
ROZKŁADANY STÓŁ OSKAR - 120-160 CM - Loft Dąb Lancelot
1 599,00 zł 1 439,00 zł
szt.
STÓŁ OSKAR II WYSOKI POŁYSK BIAŁY 120-200
STÓŁ OSKAR II WYSOKI POŁYSK BIAŁY 120-200
2 199,00 zł 1 979,00 zł
szt.
Stół OSKAR II Loft Dąb Lancelot 120-200
Stół OSKAR II Loft Dąb Lancelot 120-200
1 799,00 zł 1 619,00 zł
szt.
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - WYSOKI POŁYSK
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - WYSOKI POŁYSK
2 199,00 zł 1 979,00 zł
szt.
Stół rozkładany OSKAR II 120-200 PÓŁMAT
Stół rozkładany OSKAR II 120-200 PÓŁMAT
1 799,00 zł 1 619,10 zł
szt.
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Beton Millenium
ROZKŁADANY STÓŁ NIKO II - 120-200 CM - Beton Millenium
1 799,00 zł 1 619,10 zł
szt.
Stół rozkładany OSKAR II 120-200 Beton Millenium
Stół rozkładany OSKAR II 120-200 Beton Millenium
1 799,00 zł 1 619,10 zł
szt.
 Rozkładany stół NIKO I - 120-160 cm - Półmat
Rozkładany stół NIKO I - 120-160 cm - Półmat
1 599,00 zł 1 439,10 zł
szt.
ROZKŁADANY STÓŁ OSKAR - 120-160 CM PÓŁMAT
ROZKŁADANY STÓŁ OSKAR - 120-160 CM PÓŁMAT
1 599,00 zł 1 439,10 zł
szt.

Stół do jadalni rozkładany – jaki wybrać? Wymiary do małego i dużego wnętrza

Stół do jadalni rozkładany – jaki wybrać? Wymiary do małego i dużego wnętrza

Rozkładane meble to absolutny hit ostatnich lat – są funkcjonalne, często zaskakują ciekawym designem, a do tego łatwo dopasować je do niemal każdego pomieszczenia. Jednym z rozwiązań, które stanowi idealny przykład powyższych korzyści, są stoły do jadalni. Rozkładane stoły co prawda są meblami dosyć prostymi, ale ich wybór wcale prosty być nie musi. Zastanawiasz się, jaki stół najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci dopasować rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na Twoje oczekiwania.

 

Rozkładany stół – sposób na wygodną jadalnię w każdym domu

 

Jedną z najważniejszych zalet rozkładanych stołów jest to, że pozwalają one stworzyć wygodną strefę jadalnianą w każdym wnętrzu – bez względu na jego wystrój czy metraż. Są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich mieszkań, którzy nie mogą pozwolić sobie na odrębną strefę spożywania posiłków. Co ciekawe, bardzo często decydują się na nie również osoby, których domy czy mieszkania do małych nie należą. Rozkładane meble, które nie zajmują zbędnego miejsca, gdy nie jest to potrzebne, doskonale wpisują się bowiem w modę na przestronne wnętrza.

 

Rozkładany stół do jadalni jest też po prostu praktyczny – mało kto spożywa codzienne posiłki w pokaźnym gronie, a rozsadzanie domowników na różnych krańcach dużego stołu nie ma większego sensu i nie sprzyja wspólnym rozmowom.

 

Rozkładany stół do jadalni – prostokątny czy okrągły?

 

Jaki kształt powinien mieć praktyczny stół do jadalni? Rozkładane modele najczęściej dostępne są w klasycznym kształcie prostokątnym. Warto zaznaczyć, że nie bez przyczyny, ponieważ daje on więcej możliwości. Prostokątne stoły znakomicie prezentują się w niemal każdym wystroju. Bez problemu można ustawić je zarówno w centralnej części pomieszczenia, jak i pod ścianą. Co więcej, ich blaty są praktyczne i charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi rozmiarami.

 

Rozkładane stoły o kształcie okrągłym są nieco mniej praktyczne, trudniej przyjąć przy nich wygodną pozycję i zwykle nie gwarantują tak dużej przestrzeni po rozłożeniu. Warto też zaznaczyć, że zaleca się, by ustawiać je w centralnej części pomieszczenia, ponieważ zlokalizowane przy ścianie tracą na prezencji i funkcjonalności.

 

Stół do jadalni – rozkładany, ale jaki? Wybieramy wymiary

 

Jaki wymiar powinien mieć stół do jadalni? Rozkładane modele oferują Ci dosyć szeroki wybór zarówno niewielkich, jak i pokaźnych blatów. Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci dobrać rozmiar stołu do liczby osób, które będą z niego korzystać:

 

1. Odpowiednia powierzchnia stołu dla jednej osoby

 

Wybierając rozkładany stół do jadalni, warto mieć na uwadze przestrzeń, jaką powinien on zapewniać swoim użytkownikom. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia blatu dla jednej osoby wynosi 40 cm długości i 60 cm szerokości. Zazwyczaj umożliwia to przyjęcie wygodnej pozycji oraz odpowiednie ustawienie talerzy, sztućców i szklanek.

 

2. Odstęp między siedzącymi osobami

 

Jeśli rozkładany stół jadalniany ma zapewnić siedzącym przy nim osobom wygodę, to odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić około 20 cm.

 

3. Odległość stołu od ściany

 

Wymiar rozkładanego stołu do jadalni powinien być taki, by blat oddalony był od ściany o 70-80 cm. Taka odległość pozwoli na swobodne wysunięcie krzesła. Jeśli chcesz, by za krzesłami zostało miejsce na ciąg komunikacyjny, to odległość tę warto zwiększyć do 120 cm.

 

4. Optymalna szerokość stołu

 

Stół jadalniany powinien mieć także odpowiednią szerokość. Przyjmuje się, że jeśli dwie osoby mają przy nim siedzieć naprzeciwko siebie, to powinna ona wynosić nie mniej niż 80 cm. Dlaczego akurat tyle? Przy takiej wartości każda osoba ma około 40 cm wolnej przestrzeni na talerz.

 

5. Wysokość standardowego stołu do jadalni

 

Wygodny stół do jadalni – rozkładany czy nie – powinien mieć około 74-76 cm wysokości.

 

Oczywiście powyższe wymiary są jedynie orientacyjne. Nie da się jednak ukryć, że duży stół zajmuje sporo wolnej przestrzeni, dlatego możliwość jego złożenia może okazać się naprawdę praktyczna.

 

Dobry stół do jadalni, czyli jaki? Kilka praktycznych podpowiedzi

 

Czym powinien charakteryzować się dobry stół do jadalni? Z pewnością powinien wyróżniać się on solidną konstrukcją, ponieważ suto zastawione, klasyczne stoły poddawane są naprawdę dużym obciążeniom. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się meble wyposażone w nogi, które zlokalizowane są w centralnej części blatu. Taka konstrukcja nie tylko zapewnia solidność stołu, ale też zwiększa wygodę zasiadających przy nim osób. Do mebli o takim charakterze zaliczają się np. dostępne w ofercie naszego sklepu stoły NIKO oraz SOMMELIER.

 

Co ważne, zakup stołu jadalnianego to zwykle decyzja na lata. Warto zatem zadbać o to, by mebel wykonany był z trwałych materiałów. Do czynników, które często zagrażają kondycji blatu, zalicza się między innymi promieniowanie UV i zarysowania. Wybierając stół, warto także pamiętać o tym, by był on łatwy do utrzymania w czystości i odporny na ewentualne przebarwienia.

 

Stoły do jadalni o rozkładanej konstrukcji powinny być wyposażone w system, dzięki któremu ich rozłożenie będzie możliwie jak najprostsze. Warto zaznaczyć też, że znaczenie ma estetyka – jeśli mebel wyposażony jest we wkładki, które pozwalają powiększyć jego rozmiar, to po złożeniu powinny być one niewidoczne. Stoły o takiej budowie wyglądają dobrze nawet wtedy, gdy nie są nakryte obrusem.

 

Jaki stół do małej jadalni lub niewielkiej kuchni?

 

Rozglądasz się za rozkładanym stołem, który sprawdzi się w małej jadalni lub niewielkiej kuchni? Znakomitym rozwiązaniem, które zda egzamin w pomieszczeniach o małym metrażu, powinien okazać się stół o długości 120 cm i szerokości 80 cm, np. dostępny w naszej ofercie model NIKO I. To kompaktowy mebel wyposażony w jedną wkładkę, która w razie potrzeby wydłuży długość blatu do 160 cm. Rozkładany stół do jadalni o takim charakterze doskonale sprawdzi się nawet w najmniejszych wnętrzach, a przy tym pozwoli Ci na usadzenie nawet 6-8 osób. Co ważne, do jego zalet zaliczyć można także lekką konstrukcję, która umożliwi bezproblemowe przesuwanie stołu.

 

Jeśli szukasz niewielkiego stołu, ale zależy Ci na tym, by po rozłożeniu jego blat był naprawdę duży, to dobrym wyborem powinien okazać się nasz stół NIKO II. Choć w wersji złożonej jest on tylko trochę dłuższy (130 cm), to wyposażony jest w aż dwie wkładki, które po rozłożeniu dadzą Ci blat o długości 210 cm. To już naprawdę duży stół, przy którym usadzisz nawet 8-10 osób.

 

Rozkładane stoły jadalniane doskonale sprawdzą się również w salonach z aneksem kuchennym – nawet wtedy, gdy ich metraż jest naprawdę mocno ograniczony. W takim przypadku warto ustawić mebel na granicy kuchni i salonu. Pozwoli to w praktyczny sposób oddzielić strefę przygotowywania posiłków od strefy wypoczynkowej. Co więcej, stół na granicy kuchni da Ci dodatkową przestrzeń roboczą – jego blat stanie się praktycznym uzupełnieniem dla blatu kuchennego.

 

Jeśli zastanawiasz się, jaki stół rozkładany najlepiej sprawdzi się w małych wnętrzach, to podpowiadamy, że warto postawić na meble wykończone na wysoki połysk. Ich specyficzna powierzchnia odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. To prosty trik optyczny, który z pewnością korzystnie wpłynie na prezencję całego wystroju.

 

Wygodny stół rozkładany do nieco większych pomieszczeń – jaki wybrać?

 

Jak dobrać rozkładany stół do jadalni, jeśli dysponujesz nieco większą przestrzenią? W takim przypadku strzałem w dziesiątkę może okazać się stół SOMMELIER I lub SOMMELIER II. To meble, które po złożeniu oferują Ci komfortowy blat o szerokości 90 cm i długości 160 cm, z kolei po rozłożeniu stół może mieć nawet 210-240 cm długości. Przy blacie o takim wymiarze swobodnie usadzisz 10 osób.

 

Alternatywa dla stołu? Postaw na rozkładaną ławę!

 

Bardzo ciekawym, choć jeszcze stosunkowo rzadko spotykanym meblem, jest także rozkładana ława. To rozwiązanie, które może okazać się pomocne zarówno w małych, jak i w dużych wnętrzach. W tych pierwszych z powodzeniem zastąpi klasyczny, rozkładany stół jadalniany. Co prawda przeniesie to strefę spożywania posiłków na komplet wypoczynkowy, ale pozwoli zaoszczędzić naprawdę wiele przestrzeni.

 

Rozkładana ława w nieco większych wnętrzach może też stać się ciekawym uzupełnieniem dla stołu jadalnianego. Idealnie sprawdzi się np. podczas wieczornych spotkań ze znajomymi – w takim przypadku usadzenie gości na komplecie wypoczynkowym będzie z pewnością wygodniejsze niż biesiadowanie przy tradycyjnym stole. Rozkładana ława to także dodatkowy blat, który uzupełni klasyczny stół na naprawdę dużych przyjęciach. Taką przestrzeń możesz wykorzystać np. na przekąski, desery czy napoje.

 

Nowoczesne stoły rozkładane – dlaczego warto? Krótkie podsumowanie

 

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesny stół rozkładany? Oto krótka lista, w której zebraliśmy najważniejsze zalety takiego rozwiązania:

 

– rozkładany stół jadalniany rośnie wraz z Twoimi potrzebami – bez problemu dopasujesz go zarówno do kolacji we dwoje, jak i spotkania w gronie znajomych;

 

– nowoczesne stoły często wykonane są z lekkich płyt MDF, które charakteryzują się znacznie mniejszą wagą niż klasyczne drewno – ułatwia to bieżące przesuwanie mebla;

 

– jeśli zdecydujesz się na rozkładany stół wykończony na wysoki połysk, to jego lśniąca powierzchnia dodatkowo rozświetli i optycznie powiększy wnętrze;

 

– nowoczesne stoły jadalniane wyposażone są w naprawdę wygodne systemy rozkładania blatu;

 

– niektóre z nowoczesnych stołów wyposażone są w praktyczne, centralne ustawienie nóg – zwiększa to wygodę korzystania z mebla i pozwala bez problemu wsunąć pod blat nawet szerokie krzesła;

 

– nie da się ukryć, że nowoczesne stoły są stworzone z myślą o funkcjonalności – zwykle charakteryzują się one odpornymi i łatwymi do utrzymania w czystości materiałami.

 

Rozkładane stoły jadalniane to naprawdę praktyczne meble, które znakomicie uzupełnią zarówno przestronne, jak i małe wnętrza. Jeśli rozglądasz się za wyposażeniem, które zapewni Ci codzienną wygodę i funkcjonalność, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór nowoczesnych stołów, ław i stolików, które wyróżniają się efektownym designem i dostępne są w bardzo szerokiej palecie rozmiarów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl